Strona główna | Mapa serwisu | English version
Pierwsze uruchomienie (KDE3)
Podstawy OpenSUSE > Praca z systemem OpenSUSE > Pierwsze uruchomienie (KDE3)

Twój system uruchomił się po raz pierwszy. Jeśli ustawiłeś jako domyślne środowisko graficzne KDE 3 (K Desktop Environment), SUSE uruchomi je automatycznie. Powinieneś zobaczyć zielone tło, ikonki na pulpicie, pasek narzędzi. W KDE pracuje się jak w każdym innym popularnym interfejsie graficznym - za pomocą myszki. Warto byłoby więc połapać się o co w tym wszystkim chodzi.

Pasek, który widzisz na dole nazywa się kicker. Po lewej stronie paska widzisz ikonę z kameleonem - to Menu K - pełni podobne funkcje co przycisk Start w systemie Windows. Domyślnie działa on w "stylu SUSE", jednak jeśli jesteś przyzwyczajony do menu z Windowsa spróbuj użyć "stylu KDE". Możesz przełączać się między trybami pracy menu klikając na nim prawym przyciskiem myszy i wybierając odpowiednią opcję ("Przełącz do stylu..."). Kiedy wybierzesz już sobie menu, które Ci odpowiada, przejdziemy do dalszych czynności. Menu K możesz wywoływać nie tylko klikając na jego ikonę. Domyślnym skrótem jest [alt]+[F1] .

Kicker jest bardzo uniwersalnym paskiem. Możesz zmieniać jego zawartość w taki sposób jaki tylko chcesz. Kliknij na panel kickera prawym przyciskiem myszki, a zobaczysz różne opcje. Jeśli nie widzisz ich, zobacz czy nie wyświetla się "Menu panelu". Najeżdżając na nie zobaczysz właściwe menu. Menu pozwala m.in dodawać tzw. aplety. Są to rózne dodatkowe narzędzia ułatwiające pracę - np. wskaźnik pogody (KWeather), podgląd pulpitów. Pooglądaj aplety i wybierz te, które ci odpowiadają. Jeśli potrzebujesz, możesz też utworzyć dodatkowe panele kickera. Dodatkowe opcje konfiguracyjne znajdziesz w menu kickera w "Konfiguracji panelu..." Po zakończonych czynnościach konfiguracyjnych możesz użyć opcji z menu "Zablokuj panele". Dzięki temu, Twoje panele będą odporne na przypadkową zmianę ich zawartości.


Kliknij teraz prawym przyciskiem myszy na tło pulpitu. Zobaczysz menu, dzięki któremu możesz m.in tworzyć nowe ikony i katalogi na pulpicie. Możesz też zablokować dostęp do komputera, wylogować się, lub nawet wyłączyć komputer. Jednak zwróć uwagę na opcję  "Konfiguracja pulpitu". Wybierając ją, przywołujesz okno, w którym można ustawić wiele elementów pulpitów: tapety - można także pobierać tapety z internetu, z powiązanego ze środowiskiem KDE portalu kde-look.org, wygaszacze ekranu, widoczne ikony, podstawowe opcje wyświetlania oraz wirtualne pulpity. Jest wygodna funkcja pozwalająca lepiej utrzymać porządek wśród pootwieranych okien aplikacji. Ustaw więc sobie wszystkie elementy pulpitu tak, aby były dla Ciebie odpowiednio wygodne i ładne.

Kolejna funkcja, z którą warto się zapoznać, to ikona Mój komputer lub My computer. Otwiera ona w programie Konqueror (który pełni funkcje menadżera plików, oraz przeglądarki www i klienta ftp) specjalne okno, dostarczające informacji o wolnym miejscu na poszczególnych partycjach, a także o podzespołach komputera takich jak RAM, procesor, karta graficzna, oraz wersjach podstawowych elementów systemu. Zawiera również skróty do kluczowych miejsc w systemie plików - katalogów z dokumentami, katalogu domowego, katalogu administratora, czy katalogów sieciowych. Jełśi chcesz, to stąd możesz zacząć eksploracje systemu. Zajrzyj więc w rózne miejsca na Twoim dysku twardym. Ponieważ pracujesz na koncie użytkownika, nie wszędzie będziesz mógł wejśc, ale wynika to z polityki bezpieczeństwa. W każdej chwili możesz uzyskac dostęp do takich miejsc podając hasło użytkownika root

Kolejną funkcją, z którą warto się zapoznać jest okno wykonywania poleceń. Przywołujesz je naciskając [alt]+[F2]. Kiedy się ono ukaże możesz w nim wpisać nazwę pliku uruchamiającego program - jeśli więc chcesz uruchomić przeglądarkę Firefox, wystarczy wpisać firefox i program zostanie uruchomiony. Przypomina to nieco funkcję uruchom z systemu Windows.

Podobnie jak w Windowsie możesz przełączać się między oknami na pulpicie korzystając z kombinacji klawiszy [alt]+[tab] i [alt]+[shift]+[tab]. Między poszczególnymi wirtualnymi pulpitami poruszasz się używając kombinacji [ctrl]+[tab] lub [ctrl]+[shift]+[tab]. Jest jeszcze kilka przydatnych skrótów klawiaturowych - [ctrl]+[alt]+[+] lub [ctrl]+[alt]+[-] zmienia rozdzielczość ekranu. Jeśli potrzebujesz szybko zresetować sesję graficzną zawsze możesz nacisnąć [ctrl]+[alt]+[backspace]. Przerwiesz aktualną sesję i wrócisz do okna logowania (lub ponownie zostaniesz zalogowany, jeśli używasz automatycznego logowania do systemu).


Jeśli zapoznałeś się już z wszystkimi tymi skrótami, chciałbym abyś poznał na koniec Centrum Sterowania KDE. Przypomina ono nieco windowsowy Panel Sterowania. Korzystając z niego zmienisz wszystkie (prawie) elementy środowiska KDE i dostosujesz je do własnych potrzeb. Zapoznaj się z nim - uruchomisz je albo poprzez Menu K, albo korzystając z okna uruchamiania programów ([alt]+[F2]) i wpisując kcontrol.

To wystarczy na sam początek przygody z KDE. Rozejrzyj się uważnie, zapoznaj się z poszczególnymi funkcjami i dostosuj środowisko do swoich potrzeb.

2008 Wrocław